info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

 

 

 

 

Prodej knihy o historii oboru

 

Nabídka učebnice Inženýrské geodézie:

Nabídka učebnice MicroStation

otevrena-data.gif

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

 

 

 

 

 

 

Intersucho.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Reklamní zápalky
- dobrý nápad pro
váš byznys

 

 

 

 

 

Informace pro uživatele serveru GEOinformace.cz


Jaké je zaměření obsahu GEOinformace.cz?

Geoinformační křižovatka GEOinformace.cz se zaměřuje na informace z firem, úřadů, škol, odborných organizací a odborných blogů. Snažíme se podchytit vše, co má pro geoinformatiku v ČR nějaký význam.

Uvítáme i doporučení od našich čtenářů.


Co čtenářům GEOinformace.cz nabízí?

Geoinformační křižovatka umožňuje soustředění informací z různých zdrojů na jednom místě a podstatně omezí kopírování textů na další weby a zaplevelení internetu shodnými texty.

Během chvilky bude mít návštěvník geoinformační křižovatky přehled o všem, co se v geoinformačním prostředí právě děje. Nikdy nikdo neprojde každý den všechny webové stránky týkající se geoinformatiky, aby byl “v obraze”. Množství zde shromažďovaných informací způsobí, že aktivní zájemci se zakrátko naučí navštěvovat portál 2krát i vícekrát týdně. Stále tam totiž bude něco nového a k prohlédnutí může stačit třeba jen 30 sekund.

Stahujeme novinky několikrát za den, takže obraz webu při obědě bude novější něž byl ráno. Okna se posunula například 9. července 2014 mezi 8. a 16. hodinou celkem 6x!


Jaký je rozdíl mezi soukromým odběrem RSS kanálů a prohlížením webu GEOinformace.cz?

Při vlastním odběru RSS kanálu čtenářem většinou dochází k filtraci jen na oblíbené zdroje, ale geoinformační portál umožní zachytit i informaci, která by normálně čtenáři unikla.

Obecně lze říci, že se RSS kanály moc neuchytily. Firmy, které analyzují návštěvnost svých webů, říkají, že z RSS mají velice málo návštěvníků - myšleno z RSS soukromých odběratelů. Informace na nás útočí, když vzniknou. Na GEOinformace.cz se přehledně seřadí a čekají na chvíli, kdy na ně máme čas. To je velká přednost.

Možná si na geoinformační křižovatku vyhradíte čas při ranní kávě každé pondělní ráno a snadno prohlédnete novinky od minulé návštěvy. Možná věnujete půlminutu času geoinformační křižovatce každý den...


Podle čeho se řadí boxy jednotlivých zdrojů?

Portál ve své podstatě neumožňuje exkluzivitu. Všechny informační zdroje mají stejné podmínky a nelze si zaplatit pozici stále nahoře. Informační boxy se řadí tak, že nejnovější informace jsou nahoře a postupně se propadají na nižší pozice.


Některé zdroje nemají RSS - budou zde chybět?

Systém také umožňuje ruční zadávání. Aktuálnost vložení bude závislá na zájmu zdroje informovat okolí. Věříme, že 30 vteřin na ruční vložení záznamu si každý zdroj najde, když má zájem informovat veřejnost.

Samozřejmě by vývoj měl směřovat k odstranění této ruční práce, ale to je záležitost na straně zdrojových webů. Dnes každý, kdo generuje nějaké informace, používá databázové systémy a tam není problém kanál RSS pořídit.


Jaká je návštěvnost webu?

Návštěvnost geoinformační portálu bude bezesporu větší než návštěvnost individuálního webu. Díky tomu se při indexování vyhledávači GEOinformace.cz bude postupně posouvat na vyšší místa ve výsledcích vyhledávačů. Všechny příspěvky informačních zdrojů budou indexovány také na webu GEOinformace.cz a také na původních webových stránkách. U nás se shromažďuje pouze nadpis, anotace (pokud je), datum, zdroj a link. Tedy zprostředkováváme cestu ke zdroji informace a snažíme se tuto informaci dostat na lepší pozici i ve vyhledávačích.


Jaká je relevantnost zveřejňovaných informací?

Úplně stejná jako na webu zdroje. Na geoinformační křižovatce každý informuje pod svým názvem a logem. Nedochází k žádným redakčním úpravám apod. Zdrojové partnerské weby se nemusí nikde doprošovat”, aby jejich článek byl uveřejňen, nemusí čekat na redakční zpracování a zveřejnění - vše je ihned.

Několikrát za den prověříme obsah partnerských webů a novinky z těchto zdrojů obratem zveřejníme na geoinformační křižovatce.


Co když mi aktualita “uteče”?

Z nadpisu v boxu zdroje se odskakuje přímo na zdrojový článek na cizím webu. Pokud se tato novinka propadne již mimo box, lze ji najít na námi vytvořené stránce zdroje, kterou najdete pod názvem zdroje v každém boxu. Například z názvu ARCDATA odskočíte na http://geoinformace.cz/cz/zdroj/arcdata , kde jsou všechny příspěvky tohoto zdroje seřazeny opět podle data vzniku. Tedy nic Vám neuteče.


Některé záznamy jsou v boxu 2x. Proč?

To se stává na straně partnerského webu zdroje, kdy jeho RSS vygeneruje stejnou informaci 2x a my ji jen převezmeme. Je to chyba na straně zdroje a pokud administrátorsky smažeme duplicitní záznam, systém ho většinou stejně znovu načte. Stává se to třeba, když zdroj vyvěsí novinku a pak ji ještě znovu edituje a jeho RSS to vnímá jako další novinku.

Na naší straně testujeme duplicitu počtem znaků, ale to se při editaci většinou změní, takže náprava může být pouze v RSS zdroje.

Podobné problémy mají některé RSS s češtinou. Opět je to záležitost RSS webu partnerského zdroje - my s tím nic neuděláme. Vždy jen přebíráme informaci, kterou zdroj pomocí RSS vystaví. V drtivé většině případů je ale čeština správně.


Bude geoinformační křižovatka poskytovat třeba nabídky práce?

Děláme to pouze u resortu ČÚZK, který je velkým zaměstnavatelem v oboru geomatika. Pokud by byl zájem i u jiných zaměstnavatelů, není v tom problém, ale existují komerční specializované trhy práce, kde lze práci nabízet nebo poptávat, např. www.zememeric.cz/1ruka, takže předpokládáme spolupráci spíše s těmito specializovanými servery než s jednotlivou firmou.


Proč jsou zobrazovány bannery?

Geoinformační křižovatka s informačními boxy umožňuje také zobrazování placených bannerů. Nepředpokládáme nějaké masivní nasazení těchto bannerů. Dokonce je ani nevyhledáváme a nechceme zobrazovat třeba reklamu Google. Ke zveřejnění informací pro naše partnerské informační zdroje nejsou bannery ani potřeba, když se generuje jejich obsah do celkového přehledu.

Bannery vnímáme jako určité záložky, které by měly být delší dobu na očích. Mohou to být upoutávky na akce, případně nějaké nabídky, ale jejich zobrazování bude podle našich vnitřních pravidel omezováno. Chceme být informační server a ne reklamní :-)


Proč GEOinformace.cz vznikla?

Důvodů bylo několik a všechny jsou asi stejně důležité. V redakci jsme chtěli mít přehled, co se na webu a ve firmách, úřadech, školách a dalších organizacích děje. Chtěli jsme nějaký přijatelný systém přísunu informací, protože jsme také zahlceni emaily.

Dále nechceme duplikovat informace a přetahovat je od zdroje k nám a hrát si na geoinformační portál. Jestliže např. zdroj změní termín akce na svém webu, tak všechny převzaté texty logicky zůstanou neaktuální. Ostatní weby budou podávat dezinformace a tou cestou jít nechceme.

Také jsme mnohokrát byli vystavení tlaku firem vydávat jejich PR článek za náš redakční. My jsme se těmto praktikám snažili odolávat. Třeba na www.zememeric.cz je vždy uvedeno, zda se jedná o PR firmy a kdo text vložil. Námi odmítnuté články se ale následně objeví na jiných portálech a vypadají jako redakční…

Na geoinformační křižovatce každý hned pozná zdroj informace a je též vidět, jak se některé informace šíří v čase.

Nechceme konkurovat odborným blogům a informačním serverům, kde se může diskutovat a šířeji věnovat různým tématům. Geoinformační křižovatka jen shromažďuje novinky a chce podávat ucelený přehled v čase. Jsou i další plány, co by systém mohl poskytovat, ale zatím nepředbíháme.


Kdo provozuje GEOinformace.cz?

Geoinformační křižovatka GEOinformace.cz je neziskovým projektem. Navazuje na časopis GEOinformace, vydávaný v letech 2002-2006, a informační portál GEOinformace.cz, který byl provozován v letech 2002-2011.

Po odečtení nákladů na provoz budou shromážděné prostředky věnovány na neziskové projekty v oboru geomatika (geoinformatika a zeměměřictví). Představujeme si časem také poskytovat nějaká stipendia a podporovat zajímavé geoprojekty, ale to je zatím hodně vzdálený cíl. Byznysmodel je nastaven přívětivě pro firmy, které nyní statečně bojují s krizí, a my jim chceme pomoci. Na ostatní mecenášství si musíme vydělat.


© geoinformace.cz CMS Toolkit